Борба, защита, унищожаване и пръскане срещу кърлежи, акари с гранция на открити площи и помещения.
град София, област София
Голямата опасност, която крият кърлежите се състои в това, че те могат да бъдат не само преносители, но и причинители и резервоари на заразата. Вътре в тяхното тяло патогенните микроорганизми претърпяват размножаване и развитие. Кърлежите периодично паразитират върху животни и хора, а през останалото време обитават почвата, трева, храсти, места под гниещи листа, зидове на изоставени постройки, дупки на гризачи, гнезда на птици и т.н.
Човекът най-често става обект на нападение от кърлежи при грижи за домашни животни и при ходене и лежане на тревата в природата.
Кърлежите пренасят около 80 броя заболявания като Лаймска болест, Кърлежов енцефалит, Марсилска треска, Ку-треска, Кримска хеморагична треска, туларемия и много други.
„Стоп вредители” в борбата с кърлежите
„Стоп вредители” прилага комплексен подход при борбата с кърлежите. Мероприятията са профилактични и изтребител
Профилактични мерки - окосяване на тревата, почистване на храсти, листа и друга гниеща растителност, разрушаване гнезда на птици до жилищни сгради, дератизация на площта.
Изтребителни мерки - съобразяват се с климатичните условия в района, с биологията и сезонната активност на видовете кърлежи. Според това обработката срещу кърлежи е най-удачно да се извършва два пъти в годината - пролет (май-юни) и есен (септември-октомври), когато са двата пика в числеността на кърлежите. През останалото време на летния период при нужда се извършва обработка на пространства, за които има подадени сигнали за ухапване от кърлежи.
„Стоп вредители”препоръчва на места, където тревните площи се посещават от безстопанствени животни или диви такива, терените се намират в полски или горски райони, където валежите и са по-чести или се отглежда добитък да се извършва дезакаризация всеки месец. Условията на тези места са благоприятни за развитието и размножаването на кърлежите.
За успешна борба срещу кърлежите е необходимо да се извършат две обработки през период от 7 до 10 дни, като второто третиране унищожава ново излюпените от снесените яйца паразити и това дава гаранция за траен резултат.
Дезакаризацията се извършва при подходящи метеорологични условия. Не се пръска при дъжд, силен вятър и продължителна суша. Кърлежите са чувствителни към сушата и през горещите летни месеци активността им е силно снижена. При пръскане срещу кърлежи най-важно за ефективността се оказват валежите и поливните системи. Затова преди и след пръскане срещу кърлежи площта трябва да остане суха няколко часа.
Разходната норма на биоцидния препарат трябва да бъде съобразена с числеността на паразитите и растителността по терена (гъста или рядка). Акарицидите може да са течни, прахообразни.
При заразени от домашни любимци и животни затворени помещения се опръсква цялата повърхност на пода с препарат и обектът остава затворен няколко часа, след което се проветрява в продължение на 10-15 минути.