ОНЛАЙН ТРЕНИНГ „Емоционална интелигентност и пластичност - Как да бъдем емоционално здрави”
град Варна, област Варна
”ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ
И ПЛАСТИЧНОСТ - КАК ДА БЪДЕМ ЕМОЦИОНАЛНО ЗДРАВИ, ГЪВКАВИ И СВОБОДНИ”
Онлайн индивидуален
психологически тренинг
Днес сме свидетели на разнообразие от подходи за подпомагане на човешкото развитие с голям диапазон: от бързото постигане на ефективност и богатство в седем стъпки до опита да се преоткриe хармония и себеактуализация в източните практики. Всеки начин работи за различен профил хора, но често са насочени към близки нужди, желания и потребности. Важно е, че сякаш все по-масово се осъзнава ролята на човешкото поведение като основна променлива за качеството, стил и стандарт на живот. Повече от всякога се правят кампании за лична отговорност и ангажираност към собственото ни благополучие, самопознание и осъзнатост.
Имаме ли обаче достатъчно осъзнатост и ангажираност към качеството на своите връзки с другите? Вероятно за повечето хора това е проява на „здрав разум“, но правим ли наистина стъпки, за да разберем как нашият личен стил на свързване влияе на житейския ни път (от работата до интимността), и според някой от най-влиятелните научни изследвания се оказва най-значимата променлива за това, което често наричаме щастие.
Емоционалната ни интелигентност несъмнено е свързана с качеството на нашите взаимоотношения по много начини. Тя е широко понятие, което съдържа: способността ни да разпознаваме и назоваваме емоциите си и тези на другите; умението да управляваме и изразяваме чувствата си по адаптивен и адекватен начин; успехът ни в използването на емоционалната „информация“ за нас и другите в стремежа към наши и споделени цели и т.н. Вярно е, че ранният ни опит определя много от тези умения и нагласи. Вярно е също, че усилията за подобряването им, подпомагат по-доброто ни свързване с нас и с другите днес. Не всеки човек се ражда такъв, но за разлика от IQ, емоционалната интелигентност може да се придобие и подобри с упражнения.
??
Емоционалната интелигентност е голямото откритие на ХХ век относно разбирането безграничните възможности на човешкия мозък. Освен в умението да придобива и борави със знания, човек трябва да търси разгръщане на своя потенциал и в света на емоциите.
Емоционалната интелигентност е значителен скок в разбирането на човешкото поведение. Това не е мода или поредната панацея за лесен и бърз успех. Това е сериозна дисциплина, която позволява на човек да изследва нови територии от своята природа и същност. Днес интелигентността на човека се измерва не само с IQ, а и с EQ (емоционална интелигентност). Неговият успех и реализация се основават на цялостното му възпитание - интелектуално и емоционално.
Интелектът не е гаранция за успех и постижения в живота. Отличните оценки не са гаранция за отлични резултати и взаимоотношения с другите.
Новият коефициент за емоционалност включва 5 компонента:
- Самоосъзнаване?
- Самоконтрол?
- Самомотивация? ♂️
- Емпатия?? ️
- Устойчивост? ️♀️
Ще успеем като личности, ако развием следните емоционални качества:
- разпознаване и изразяване на чувствата;
- емпатия и позитивизъм;
- обич и уважение към себе си и към другите;
- контрол над гнева, раздразнението и агресивните прояви;
- прекратяване на потискането на негативните и неприятни емоции и мисли;
- независимост и свобода;
- способност да разрешаваме проблеми от интерперсонална гледна точка;
- способност да се адаптираме и приспособяваме;
- да бъдем дейни и здрави;
- последователност и постоянство;
- сърдечност, любезност и др.
За да стимулираме емоционалната интелигентност в нас и в близките ни, можем да започнем:
- да създаваме нови познанства и приятелства, да ги поддържаме и запазваме;
- да работим в екип и група;
- да приемаме шеги и градивна критика;
- да зачитаме правата и потребностите на другите;
- да се мотивираме и мобилизираме в трудни ситуации;
- да приемаме разочарованията, грешките и провалите, както и да се учим от тях и да не ги преповтаряме;
- да превъзмогваме отрицателни чувства като гняв, обид